Tilbage


Alumner ved Borchs Kollegium i København 1691-1870

En bearbejdet liste fra Borchs Kollegiums hjemmeside.

(De ti som findes omtalt i Wibergs original, har W. foran pastoratsnummeret.)

 

ID. Navn Periode Inspektør Wiberg
1. M. Christianus Arslebius, fil. 29/5 1691 – 11/6 1692 * I W. 1077.10 Sorterup-O.
2. Johannes Trellund, th. 29/5 1691 – 11/6 1692   Biskop i Viborg
3. Ludovicus Cervinus (=Hjort), th. 29/5 1691 – 11/2 1693  
4. Jacobus Winsløw, th., byttede med nr. 18 29/5 1691 – 11/6 1696   vist præstesøn fra Næsby-T.
5 Janus Jacobi Jersinus, th. 29/5 1691 – 17/10 1691   præstesøn fra Kalundborg, præst v. Bergen Nykirke
6. Petrus Mossinus, math. 29/5 1691 – 11/3 1694   præstesøn fra Randers, blev militærkaptein
7. Arnas Magnæus, fil. 29/5 1691 – 5/9 1694   kgl. historiograf fra Island
8. Gudmannus Poscholanus, med. & bot. 29/5 1691 – 28/11 1691   572.17 Kalundborg
9. Christianus Clementinus, th. 29/5 1691 – 11/11 1694   vist præstesøn fra Sæby-H.
10. Fredericus Andreæ Clynius, fil. 29/5 1691 – 11/6 1695  
11. Petrus Burchardus Bredall, th. 29/5 1691 – (død) 18/5 1694   borgmestersøn fra Ringkøbing
12. Nicolaus Borchardus, th. 29/5 1691 – 8/6 1696   præstesøn fra Alsted-F.
13. Baggo Castanæus, Rip. th. 29/5 1691 – 11/2 1692   1175.10 Torstrup-H.
14. Maturinus Castanæus, Rip. th., fra 11/3 1694 math. 29/5 1691 – Juni 1696 * III 551.9 Jerne-S.
15 Christianus Kempe, kem. 29/5 1691 – 11/6 1696  
16. Christianus Lange, th. 29/5 1691 – 11/9 1694  
17. Jacobus Lowsonius, th. 17/10 1691 – (død) 9/3 1696  
18. Christianus Winterberg, med. & bot., byttede med nr. 4 28/11 1691 – 11/4 1696   984.12 Sakskøbing-M.
19. David Georgius Fogius, Rip. th. 11/2 1692 – 19/12 1696   57.8 Alslev-H.
20. Petrus Andreæ Nyeborg, fil. 11/6 1692 – 11/9 1695 * II
21. Johannes Francisci Toxsverus, th. 25/6 1692 – 11/3 1693   25c.2 Århus Frue K. r. kap.
22. Severinus Lintrupius, th. 11/2 1693 – 11/6 1696 * (III) 603.30 Kgl. konfess.
23. Fredericus Christianus Bircherod, th. 11/3 1693 – 11/3 1696   114.9 Birkerød
24. Dithmar Bullichius, th., fra 11/11 94 fil. 11/3 1694 – 11/8 1697 * IV 102.10 Besser-O.
25 Georgius Ursinus, th. 11/6 1694 – 11/5 1698 * V 803.16 Nakskov-B.
26. Andreas Frølund, fil. 11/9 1694 – 11/9 1699 * VI vist prof., og fader til 250.16
27. Enevaldus Dalhusius, th. 6/10 1694 – 11/9 1699  
28. Gothardus Braëm, th. 11/11 1694 – 11/11 1699  
29. Sixtus Aspach, fil. 11/7 1695 – 11/3 1698   12b.9 Ålborg Frue K.
30. Michael Franch, fil. 11/9 1695 – 11/2 1696   976.9 Såby-K.
31. Paulus Paulsøn, fil. 11/1 1696 – 11/4 1698   983.11 Saksild-N.
32. Christianus Willichius, th. 11/3 1696 – (død) Maj 1700 * VII 1261.11b Valløby-T.
33. Fochardus Alberti With, th. 11/3 1696 – 11/1 1700   1056.12 Slagelse Skt. Peters K.
34. Severinus Winther, th. 11/4 1696 – 11/4 1701 * VIII
35 Georgius Winterberg, th. 8/6 1696 – 11/5 1697  
36. Severinus Kierulf, math. 11/6 1696 – 11/6 1701   669.8 Køng i Sjælland
37. Nissenius Petri Hygom, Rip. th. 11/6 1696 – 11/9 1698   W. 934.7 Roager
38. Antonius Ebeling, med. & bot. 11/6 1696 – 11/6 1701  
39. Ericus Møinichen, med. & kem. 11/6 1696 – 11/6 1701  
40. Petrus Friderici Kragelund, med. & kem. 19/12 1696 – 11/6 1699   368.5 Haderup
41. Martinus Cornificii Braem, th. 11/5 1697 – 11/5 1702   895.11 Rårup
42. Torchillus Erasmi, th. 11/8 1697 – 11/4 1701  
43. Johannes Petri Nørholm, fil. 11/3 1698 – 11/12 1702   1410.5 Østbirk-Y.
44. Olaus Francisci Thestrup, fil. 11/4 1698 – 11/12 1702   188.12 Dannemare-T.
45 Henricus Hierild, th. 11/5 1698 – 11/3 1703   664.17 Køge-Ø.
46. Clemens Jessæus, Rip. th. 11/9 1698 – 11/9 1703   702.10 Kverndrup
47. Petrus Christiani Kragelund, Rip. th. 11/6 1699 – 11/4 1703   W. 336.7 Gram
48. Philippus Julius Cosmi fil. Bornemann, fil. 11/9 1699 – 11/9 1704  
49. Gregorius Laurentii Wellejus, th. 11/9 1699 – 11/9 1704   293.13 Følleslev-S.
50. Jacobus Fredericus Borch, math. 11/11 1699 – 11/3 1703  
51. Jessenius Hannibal Jessen, th. 11/1 1700 – 11/9 1704   Præstesøn fra Skien i Norge
52. Johannes Matthias Hammericus, th. 11/5 1700 – 11/9 1704   24.14 Århus Frue K.
53. Esaias Helt, th. 11/4 1701 – 11/10 1705   1348.8 Vitten-H.-H.
54. Petrus Brinch, th. 11/4 1701 – 11/7 1703 * IX
55 Petrus Fossius, med. & bot. 23/7 1701 – 11/6 1704  
56. Johannes Gerhardus Grube, kem. 23/7 1701 – 11/6 1706  
57. Laurentius Theodorus Schive, math. 23/7 1701 – 11/6 1706  
58. Christianus Johannes Skouboe, fil. 11/10 1701 – 11/9 1702  
59. Jacobus Jacobæus Oligeri fil., th. 11/5 1702 – 11/3 1707 * XI 250.14 Fakse
60. Christianus Kølichen, fil. 11/9 1702 – 11/4 1706   609.18 Kbh. Frue K. (ø. kap.)
61. M. Laurentius Petri Lundius, fil. 11/12 1702 – 11/9 1704 * X 35.7 Åstrup-S.
62. Olaus Bornemann Cosmi fil., th. 17/3 1703 – 11/3 1708 * XIII Præst i Fana, Bergen stift, siden biskop i Bergen
63. Georgius Christianus Fleischer, th. 17/3 1703 – 11/3 1708  
64. Laurentius Petri Terpager, Rip. th. 11/4 1703 – 11/4 1708   791.11 Mern
65 Hilarius Christophorus Kaasbøl, th. 28/7 1703 – 11/8 1708 * XIV 621.29 Kbh. Hel. G. K.
66. Martinus Laurentii Friis, Rip. th. 11/9 1703 – 11/9 1708  
67. Christianus Rømerus Aagaard, med. & bot., fra 11/4 1706 th. 11/6 1704 – 11/6 1709 * XV 152.9 Bringstrup-S.
68. Martinus Casparus Wolfburg, fil. 11/9 1704 – 11/6 1707   1140.10 Søllested-V.
69. Tycho Lassen Tychonius, th. 11/9 1704 – 11/9 1709  
70. Johannes Høyer, th. 11/9 1704 – 11/5 1706   9.12 Ålborg Bud. K.
71. Dietricus Seckmann, fil. 11/9 1704 – 11/6 1706  
72. Justus Fridericus Hammerich, th. 11/1 1705 – 11/11 1706   1030.8 Skjern
73. Johannes Hansen, th. 11/10 1705 – 11/10 1710 * XVI 1024.7 Skelby-Gu.
74. Thomas Jacobæus, med. & bot. 11/4 1706 – (død) 1710  
75 Magnus Hosum, th. 11/5 1706 – 11/4 1710   984.14 Sakskøbing-M.
76. Janus Bing, med. & kem. 11/6 1706 – 11/11 1709  
77. Magnus Aretha Torchillus Islandus, math. 11/6 1706 – 11/6 1711  
78. Daniel Paulli, fil. 11/6 1706 – 11/6 1709  
79. Jacobus Kærup, th. 11/11 1706 – 11/6 1707   651.12 Kbh. Holmens K., biskop i Kristiansand
80. M. Johannes Sidelmannus, th. 5/3 1707 – 3/5 1707 * XII # årstal? 622.12 Kbh. Hel. G. K. (r. kap.)
81. Christianus Fredericus von Haven, th. 11/5 1707 – 11/15 1712  
82. Stheno Olai Kierulf, fil. 11/6 1707 – 11/10 1710   1.11 Aaby-B.
83. Mathias Norup, th. 11/8 1707 – 11/7 1711   1374.6 Vær-N.
84. Mathias Bloch, th. 11/3 1708 – 11/2 1712   861.15 Odense Skt. Knuds K.
85 Laurentius Seeberg, th. 11/3 1708 – 11/10 1709  
86. Nicolaus Lunde, Rip. th. 11/6 1708 – 11/12 1711  
87. Janus Bruun, th. 11/8 1708 – 11/12 1711   296.8 Førslev-S.
88. Christianus Friisius, Rip. th. 11/11 1708 – 11/12 1711  
89. Ludovicus Holberg (Bergensis), th. [Udnævntes 1/6 1709] 11/8 1709 – 11/2 1714  
90. Joachim Wielandt, fil. [Udnævntes 1/6 1709] 11/8 1709 – 11/12 1711   262.9 Fjelsted-H.
91. Olaus Borrichius, th. [Udnævntes 1/6 1709] 11/10 1709 – 11/6 1714  
92. Stephanus Casparides, th. 11/10 1709 – 11/10 1714  
93. Christianus Ramus, kem. 11/12 1709 – 11/10 1711   621.28 Kbh. Hel. G. K.
94. Otho Ferslevius, med. & bot. 11/2 1710 – 11/6 1711   525.11 Hyllested-V.
95 Georgius Fogh, th. 11/4 1710 – 11/3 1715  
96. M. Nicolaus Aagaard, th. 11/10 1710 – 11/5 1714 * XVII
97. Christianus Christophorus Reenberg, fil. 11/10 1710 – 11/2 1712   263.10 Finderup
98. Christianus Foss, med. & bot. 11/6 1711 – 11/6 1716  
99. Joachim Fridericus Ramus, math. 11/6 1711 – 11/11 1713  
100. Christianus Sommerfeld, th. 11/7 1711 – 11/6 1715   467.8 Hobro-S.
101. Paulus Dons, med. & kem. [I steden for Jens Riber, der døde, inden han kunde tiltræde pladsen] 11/11 1711 – 11/4 1715   Lagmand i Trondhjem 1742-1748
102. Petrus Clausenius, th. 11/12 1711 – 11/3 1715  
103. Andreas Weghorst, fil. 11/12 1711 – 11/12 1712  
104. Severinus Eilertz, Rip. th. 11/12 1711 – 11/3 1715   961.14 Rødby-R.
105 Andreas Gønsager, fil. 11/2 1712 – 11/2 1717  
106. Christianus Bagger, Joh. fil., th. 11/6 1712 – 11/5 1715  
107. Christophorus Petri Balgumensis, Rip. th. 11/6 1712 – 25/5 1716   746.10 Lunde-Ov.
108. Petrus Albinus (=Hvid), th. 11/6 1712 – 5/5 1713   485.8 Horne-A.
109. Petrus Frisius, fil. 11/12 1712 – 8/5 1716 * XVIII
110. Jacobus Muus, th. 5/5 1713 – 21/11 1716 * XIX 1089.11 Stenløse-V.
111. Fridericus Lysholm, math. 4/11 1713 – 29/4 1714  
112. Justinus Munch, th. 11/2 1714 – 27/2 1719 * XX
113. Ansgarius Dorschæus, th. 8/6 1714 – 16/9 1717  
114. Christiernus Agerholm, math. 11/6 1714 – 11/6 1719  
115 Bartholomæus Schytte, th. 11/6 1714 – 25/9 1716   555.11 Jersi-S.
116. Christianus Carolus Bortig, th. 11/10 1714 – 18/10 1719 * XXI 974.11 Rørby
117. Mathias Plade, th. 11/3 1715 – 7/12 1717  
118. Christophorus Jacobæus, th. 11/3 1715 – 11/3 1720 * XXII 1060.9 Slagslunde-G.
119. Johannes Adolphus Brorson, Rip. th. [Udnævnt 16/3 1715] 11/3 1715 – 23/6 1716   914.12 Ribe Domk., biskop i Ribe
120. Johan Balthazar v. Buchwald, med. & kem. 11/4 1715 – 19/10 1719  
121. Jacobus Thode, th. 11/6 1715 – 11/6 1720   Præst til Trondhjem domkirke
122. Olaus Hannibal Hoff, th. 25/1 1716 – 4/12 1717  
123. Wilhelmus Worm, fil. 8/5 1716 – 4/8 1717  
124. Laurentius Johannes Friis, Rip. th. 25/5 1716 – 9/7 1718   1393.6 Ørre-H.
125 Jonas Seerup, Rip. th. 23/6 1716 – 7/11 1718  
126. Christianus Hagerup, th. 25/9 1716 – 12/8 1721 * XXIII
127. Christiernus Lodberg Friis, med. & bot. 28/9 1716 – 29/9 1721  
128. Hilarius Garboe, th. 21/11 1716 – 24/7 1719  
129. Johannes Adolphus Jacobæus, fil. 12/3 1717 – 1/8 1721   720.9 Ledøje-S.
130. Erasmus Garboe, fil. 12/9 1717 – 12/9 1722   1177.10 Tikøb-H.-H.
131. Christianus Dorschæus, th. 16/9 1717 – 16/9 1722 * XXIV 613.6 Kbh. Trinitatis K. (r. kap.)
132. Sveno Schive, th. 8/12 1717 – 11/12 1722   1323.12 Vig-A.
133. M. Johannes Treschow, th. 13/12 1717 – 11/12 1722 * XXV
134. Janus Paludan, Rip. th. 11/9 1718 – 18/9 1723 * XXVI 1174.10 Thorslunde-I.
135 Petrus Dorschæus, th. 27/2 1719 – 30/7 1723   90.9 Ballerup-M.
136. Albertus Thura, Rip. th. 27/3 1719 – 18/1 1724 * XXVII 721.7 Lejrskov-J.
137. Nicolaus Krag, math. 11/6 1719 – 11/4 1724  
138. Johannes Casparus Rasch, th. 24/7 1719 – 24/8 1721  
139. Paulus Boson, th. 18/10 1719 – 11/6 1721  
140. Ansgarius Anchersen, med. & kem. 19/10 1719 – 28/10 1724  
141. Conradus Rennemann, th. 11/3 1720 – 11/12 1720  
142. Christianus Fridericus Hummer, th. 11/6 1720 – 11/6 1725 * XXVIII
143. Johannes Bircherod, th. 11/12 1720 – 11/12 1725 * XXIX 1133.7 Særslev
144. Janus Dorschæus, th. 11/6 1721 – 11/6 1726 * XXX 207.9 Egebjerg
145 Christianus Noldius, fil. 18/10 1721 – 18/10 1726   583.14 Karrebæk
146. Christianus Langemach Leth, th. 18/10 1721 – 18/10 1726  
147. Johannes Eggers Kaalund, th. 18/10 1721 – (død) 13/4 1723  
148. Michael Scharffenberg, med. & bot. 18/10 1721 – 18/10 1726  
149. Laurentius Grammius, fil. 12/9 1722 – 13/4 1723   1092.22 Stege
150. Laurentius Grønbech Fyhn, th. 16/9 1722 – 14/4 1725  
151. Jacobus Andreæ Hald, th. 11/12 1722 – (død) Marts 1725  
152. Ansgarius Borch, th. 11/12 1722 – 12/12 1727 * XXXI 1360.15 Vordingborg-K.
153. Gerhardus Treschow, fil. 13/4 1723 – 4/4 1728   612.8 Kbh. Trinitatis K.
154. Janus Michael Sonne, th. 13/4 1723 – 6/9 1727  
155 Petrus Munthe, th. 30/7 1723 – 4/8 1728 * XXXII
156. Severinus Winther, Rip. th. 18/9 1723 – 24/9 1728   1161.10 Tanderup
157. Nicolaus Kragelund, Rip. th. 18/1 1724 – 28/7 1727  
158. Laurentius Brøndlund, math. 11/4 1724 – 9/7 1728   863.11 Odense Frue K.
159. Fridericus de Buchwald, med. & kem. 28/10 1724 – 28/10 1729  
160. Ludovicus Muller, th. 10/3 1725 – 11/12 1729 * XXXIII
161. Olaus Rømer Storm, th. 14/4 1725 – 28/8 1727  
162. Vilhelmus Lindberg, th. 11/6 1725 – 11/6 1730 * XXXIV 1307.10 Vesterborg-B.
163. Jacobus Baden, th. 11/12 1725 – 11/12 1730 * XXXV
164. Michael Sundt, th. 11/6 1726 – 11/6 1731 * XXXVI
165 Olaus Lange, fil. 30/10 1726 – 1728a  
166. Albertus Lemvigh, th. 30/10 1726 – 30/10 1731   1399.12 Ørsted-D.
167. Severinus Hee, med. & bot. 30/10 1726 – 11/6 1731  
168. Johannes Luffe, Rip. th. 6/9 1727 – 12/10 1731   910.8 Rejsby
169. Severinus Lemvigh, th. 6/9 1727 – 6/9 1732 * XXXVII 656.7 Kbh. d. Garn. K.
170. Martinus Uldericus Clausen, th. 20/10 1727 – 30/10 1731  
171. Johannes Schive, th. 12/12 1727 – 1732b   1203.9 Tostrup-U.
172. Casparus Christophorus Stabel, fil. 5/4 1728 – 11/6 1731  
173. Vilhelm Albert Lange, fil. 1728a – 30/10 1731  
174. Petrus Zeuthen, math. 9/7 1728 – 1733a * XXXVIII
175 Fredericus Christianus Buchholt, th. 4/8 1728 – 1732a   1244.9 V. Ulslev
176. Ludovicus de Hemmer, Rip. th. 24/9 1728 – 1733b * XXXIX
177. Vilhelmus Hannæus, med. & kem. 28/10 1728 – 1732a  
178. Janus Feldmann, th. 11/12 1729 – 1734b * XL
179. Casparus Fridericus Munthe, th. 11/6 1730 – 1732a  
180. Laurentius Michael Frølund, th. 11/12 1730 – 1732a   250.16 Fakse
181. Tobias Wirth, med. & bot. 25/7 1731 – 1734b  
182. Johannes Georgii Rasch, th. 17/8 1731 – 1732a  
183. Franciscus Georgius Wulff, fil. 17/8 1731 – 1732a   1307.11 Vesterborg-B.
184. Samuel Friedlieb, Rip. th. 12/10 1731 – 1736b * XLI 775.10 Mariager-H.-S.
185 Petrus Troili Smidt, fil. 30/10 1731 – 1733a   791.14 Mern
186. Janus Jacobi Hegelund, th. 30/10 1731 – 1735b   608.34 Kbh. Frue K.
187. Valentinus Cruse, th. 30/10 1731 – 1736a   342.8 Grevinge
188. Laurentius Heerfordt, th. 1732a – 1734b   1404.8 Ørum-G.
189. Nicolaus Horrebow, fil. 1732a – 1737a * XLII
190. Casparus Kølichen, th. 1732a – 1737a   1202.10 Torup
191. Nicolaus Moss, th. 1732a – 1734b   Fra Bragernes i Norge, kancellisekretær
192. Johannes Henricus Licht, med. & kem. 1732a – 1736a  
193. Johannes Wilhelmus Kaalund, th. 1732a – 1734a   1358.15 Vorbasse-G.
194. Christianus Borch, th. 1732b – 1736b  
195 Andreas Schurmann, th. 1732b – 1735b   102.11 Besser-O.
196. Christianus Fridericus Nyholm, fil. 1733a – 1738a * XLIII 250.15 Fakse
197. Nicolaus Rhud, math. 1733a – 1736a  
198. Miltherus Andreæ, Rip. th. 1733b – 1736a   927.7 Ringkøbing-R. (r. kap.)
199. Benjamin Dass, th. 1734a – 1735a   Rektor i Trondhjem
200. Janus Aagaard, th. 1734b – 1739a * XLIV 976.10 Saaby-K.
201. Laurentius Weile, med. & bot. 1734b – 1736b  
202. Marcus Heerfordt Pekel, th. 1734b – 1736b  
203. Petrus Wartberg, th. 1734b – 1739b * XLV
204. Janus Worm, th. 1735a – 1740a * XLVI
205 Jacobus Høyer, th. 1735b – 1740b * XLVII
206. Johannes Ernestus de Franckenau, th. 1735b – 1740b   229.11 Esbønderup-N.
207. Henricus Løchstør, th. 1736a – 1739a  
208. Gothardus Fürsmann, med. & kem. 1736a – 1737b  
209. Christianus Bech, math. 1736a – 1738a  
210. Laurentius Nicolaus Foss, Rip. th. 1736a – 1741a  
211. Johannes Wowerius 1736b – 1740a   76.13 Assens-K. (r. kap.)
212. Robertus Stephanus Henrici 1736b – 1741b  
213. Petrus Ancher 1736b – 1739a  
214. Christianus Carolus Plesner 1736b – 1740a   895.14 Rårup
215 Christianus Horrebow 1737a – 1742a * XLVIII
216. Marcus Busck 1737a – 1740a  
217. Johannes Mule 1737b – 1740b   153.7 N. Broby
218. Johannes Petri Mossin 1738a – 1742a   633.3 Kbh. Alm. Hosp.
219. Jacobus Winsløw 1738a – 1743a * XLIX
220. Johannes Andreas von Osten 1739a – 1742a  
221. Hermannus Petrus Gudme 1739a – 1744a * L 9.17 Ålborg Bud. K.
222. Ansgarius Borch 1739a – 1741a   924.7 Ringive-G.-L.
223. Johannes Joachimus Anchersen 1739b – 1744b * LI
224. Justinus Bing 1740a – 1745a * LII 102.14 Besser-O.
225 Johannes Mossin 1740a – 1741a  
226. Petrus Kierulf 1740a – 1744b   106.12 Bjergby-S.
227. Jacobus Holm 1740a – 1745a  
228. Nicolaus Randrup 1740b – 1742a   749.15 Lyderslev-F.
229. Janus Kraft 1740b – 1744a  
230. Steeno Klein 1740b – 1745b * LIII
231. Severinus Aagaard 1741a – 1746a * LIV
232. Ferdinandus Antonius Fischer 1741a – 1746a   1107.13 Strøby-V.
233. Petrus Rudolphus Wandeler 1741b – 1746a  
234. Daniel Botsack Wagner 1741b – 1746b * LV
235 Andreas Horrebow 1742a – 1745a  
236. Christianus Ludovicus Mossin 1742a – 1742b  
237. Janus Schelderup Sneedorff 1742a – 1747a * LVI
238. Christianus Carolus Lous 1742a – 1747a  
239. Christophorus Gram 1742b – 1747b  
240. Petrus Bølling 1743a – 1746b  
241. Ansgarius Anchersen 1744a – 4/2 1749 * LVII
242. Ludovicus Heiberg 1744a – 11/6 1749  
243. Petrus Raun 1744b – 26/4 1749  
244. Johannes Fridericus Bartholin 1744b – 16/11 1749 * LVIII
245 Johannes Horrebow 1745a – 12/12 1749  
246. Nicolaus Michaelis Frimodt 1745a – 9/9 1749   489.11 Horsens
247. Jacobus Graae 1745a – 25/4 1750 * LIX
248. Fridericus Carolus Muncheberg 1745b – 9/11 1750 * LX
249. Petrus Anchersen 1746a – 12/4 1749  
250. Ericus Gerhardus Schytte 1746a – 1748b  
251. Fredericus Christianus Frankenau 1746a – 1748b  
252. Severinus Müller 1746b – 1751b * LXI
253. Ægidius Bierum 1746b – 1751b  
254. Johannes Casparides Kruse 1746b – 1/12 1751  
255 M. Fridericus Christianus Eilschow 1747a – (død) 15/10 1750  
256. Andreas Badstüber 1747a – 11/6 1752 * LXII
257. Georgius Tycho Holm 1748b – 1753b  
258. Laurentius Thura 1748b – 17/9 1753 * LXIII
259. Carolus Jensenius 4/2 1749 – 7/2 1754 * LXIV
260. Fridericus Philippus Bøttcher 12/4 1749 – Febr. 1752  
261. Georgius Leth Schjønning, fil. 26/4 1749 – 6/5 1754 * LXV 571.15 Kallehave
262. Christophorus Bergen, th. 11/6 1749 – 11/6 1754 * LXVI 419.10 K. Helsinge-D.
263. Johannes Jacobus Mylius, ph. 9/9 1749 – 16/9 1754 * LXVII
264. Petrus Jacobi Tetens, th. 16/11 1749 – 11/6 1754   914.15 Ribe Domk.
265 Petrus Horrebov, math. 12/12 1749 – 11/12 1754  
266. Christophorus Fridericus Friedenreich 25/4 1750 – 11/6 1754   246.11 Farum-V.
267. Egerhardus Olavius (Islandus), th. 15/10 1750 – 14/10 1755  
268. Fridericus Horrebow, th. 9/11 1750 – 11/11 1755 * LXVIII 213.15 Eggeslevmagle
269. Otto Fridericus Müller, Rip. th. 1751b – 21/8 1754  
270. Paulus Wendelboe, th. 1751b – (død) Apr. 1755  
271. Biarno Pauli, med. 1/12 1751 – 1/12 1756  
272. Johannes Antonius Ravit. 26/2 1752 – 1753a  
273. Janus Bing Dons, th. 11/6 1752 – 11/6 1757 * LXIX
274. Janus Højer, Rip. th. 15/3 1753 – 15/3 1758 * LXX vist 912.9 Rerslev-Vin.
275 Janus Langemach, med. 11/6 1753 – 11/6 1758  
276. Johannes Almstrup, fil. 17/9 1753 – 17/9 1758 * LXXI
277. Antonius (=Tønne) Bloch, th. 7/2 1754 – 30/6 1758   793.14 Middelfart-K.
278. Johannes Martinus Sommer, fil. 6/5 1754 – 6/5 1759 * LXXII
279. Johannes Thura, th. 11/6 1754 – 11/6 1759 * LXXIII 415.13 Helligsø-G.
280. Andreas Benjamin Poulsen, th. 11/6 1754 – 11/8 1755   282.25 Frederiksborg-H.-H.
281. Christianus Juhl, stud. jur. 11/6 1754 – 11/7 1755  
282. Nicolaus Grøn, Rip. th. 21/8 1754 – 21/8 1759 * LXXIV 899.10 Ramme
283. Johannes Erici (Islandus), fil. 16/9 1754 – 11/6 1759  
284. Petrus de Koefoed, math. 11/12 1754 – 11/6 1757  
285 Janus Gottschalch, th. 16/4 1755 – 11/12 1758  
286. Christianus Dreyer, stud. jur. (i st. for en filolog) 11/6 1755 – 30/6 1758  
287. Christianus Michael Rottbøll, th. 11/8 1755 – 27/2 1760   612.9 Kbh. Trinitatis K.
288. Severinus Gudme, th. [Claudius Ursinus Schiønning, th., blev først udnævnt, men blev imidlertid sorenskriver] 14/10 1755 – 14/10 1760 * LXXV 1378.15 Ærøskøbing
289. Severinus Hofmann Sevel, th. 11/11 1755 – 11/11 1760  
290. Laurentius Panch Crondahl, med. 11/12 1756 – 5/3 1760  
291. Olaus Stockfleth Pihl, math. 11/6 1757 – 11/6 1762 * LXXVI
292. Jeremias Wøldike, th. 11/6 1757 – 11/6 1760  
293. Simon Peter Bjørnson, Rip. th. 15/3 1758 – 15/3 1763 * LXXVII
294. Christianus Elovius Mangor, med. 11/6 1758 – 11/6 1763  
295. Johannes Myhre, th. 30/7 1758 – 30/7 1763 * LXXVIII 613.9 Kbh. Trin K. (r. kap.)
296. Petrus Marci fil. Wøldike, fil. 30/7 1758 – 29/7 1763  
297. Hermannus Treschow, fil. 17/9 1758 – 17/9 1763   656.9 Kbh. d. Garn. K.
298. Johannes Petrus Sæby, th. 11/12 1758 – (død) Maj 1760  
299. Laurentius Schou, fil. 6/5 1759 – 6/5 1764 * LXXIX
300. Abrahamus Kall, ph. 11/6 1759 – 27/6 1764  
301. Christianus Carolus Seydlitz, th. 11/6 1759 – 11/6 1764  
302. Janus Henricus Krarup, Rip. th. 21/8 1759 – 21/8 1764 * LXXX 569.13 Skt. Jørgens-S.
303. Petrus Petri fil. Wøldike, th. 27/2 1760 – 27/2 1765 * LXXXI
304. Christianus Carolus Krøyer, med. 5/3 1760 – 5/3 1765  
305 Augustinus Christianus Faber, th. 23/5 1760 – 23/5 1765   565.12 Jungshoved
306. Claudius Borch, th. 11/6 1760 – 11/6 1765 * LXXXII
307. Fridericus Augustus Seydlitz, th. 14/10 1760 – 14/6 1765  
308. Claus Christianus Roersløf, th. 11/11 1760 – 11/6 1763  
309. Christianus Boserup, math. 11/6 1762 – 11/11 1767 * LXXXIII måske 1166.15 Terslev-Ø.
310. Michael Kiaer, Rip. th. 15/3 1763 – 15/3 1768 * LXXXIV 282.28 Frederiksborg-H.-H.
311. Urbanus Bruun Aaskow, med. 11/6 1763 – 11/6 1768  
312. Severinus Marci fil. Wøldike, th. 11/7 1763 – 11/7 1768  
313. Johannes Christianus Holmer, fil. 29/7 1763 – 10/6 1768  
314. Christianus Fridericus Bang, fil. 29/7 1763 – 29/7 1768  
315 Thomas Severinus Heiberg, th. 30/7 1763 – 30/7 1768   976.12 Saaby-K.
316. Olaus Nicolaus Bytzow, ph. 17/9 1763 – 17/9 1768  
317. Petrus Magnus Troyel, fil. 6/5 1764 – 11/6 1765  
318. Janus Jacobus Weber, th. 11/6 1764 – 11/6 1769  
319. Nicolaus Arensberg, Rip. th. 21/8 1764 – 21/8 1769  
320. Ernestus Benedictus Haaber, th. 27/2 1765 – 27/2 1770  
321. Petrus Jeremiæ Møller, med. 5/3 1765 – 5/3 1770  
322. Erasmus Fleischer, th. 11/9 1765 – 11/9 1770 * LXXXVI 90.11 Ballerup-M.
323. Christianus Bolle Rørdam, th. 11/9 1765 – (død) Maj 1769 * LXXXV
324. Schulo Theodori Thorlacius, fil 11/9 1765 – 11/6 1769  
325 Andreas Borch, th. 11/9 1765 – 11/9 1770  
326. Henricus Fridericus Schlegel, math. 11/12 1767 – 30/9 1769  
327. Johannes Hansen, Rip. th. 15/3 1768 – 11/3 1773  
328. Janus Winther Benzon 11/11 1768 – 11/11 1773 * LXXXVII 329.13 Gladsakse-H.
329. Parmo Carolus Petersen 11/11 1768 – 21/5 1772   680.13 Kolding (r. kap.)
330. Nicolaus Christophorus Kall 11/11 1768 – 11/11 1773  
331. Thoro Melbye 11/11 1768 – 11/11 1773   793.17 Middelfart-K.
332. Christianus Uldaricus Clausen 11/11 1768 – 13/10 1772   197.13 Dronninglund
333. Henricus Høvinghoff 11/11 1768 – 11/11 1773  
334. Conrad Ditlev Monrad, th. 1770a – 11/6 1770   1276.11 Vegerslev-V.
335 Petrus Thorsteinson, med. 1770a – 1775a  
336. Severinus Monrad 1770a – 1775a * LXXXVIII
337. Jacobus Henricus Schou 1770a – 1773b  
338. Fridericus Christianus Mannesen 1770a – (død) 15/1 1773  
339. Erasmus Jansen 1770a – 1775a   21.17 Århus Domk.
340. Nicolaus Elert 1770a – 1775a  
341. Nicolaus Edinger Balle 11/12 1770 – 3/7 1771   594.11 Ketterup-G.
342. Simon Jørgensen 11/12 1770 – 11/12 1775 * LXXXIX
343. Janus Parelius Brown 11/12 1770 – 11/12 1775  
344. Andreas Wøldike 11/12 1771 – 1776a * XC 406.14 St. Hedinge
345 Torbenius Holm 11/6 1772 – Juni 1774  
346. Nicolaus Dorph Gunnerus [Ifølge arveprins Fredriks anbefaling] 13/10 1772 – Juni 1774   Amtmand i Trondheim
347. Joannes Henricus Tauber [Ifølge arveprins Fredriks anbefaling] 11/2 1773 – Dec. 1773  
348. Christianus Müller Holst, Rip. 11/3 1773 – 11/3 1778 * XCI 902.13 Randers
349. Claudius Frees Hornemann 11/11 1773 – 11/12 1776  
350. Carolus Christianus Birch 11/11 1773 – 17/11 1775   75.15 Assens-K.
351. Petrus Steenfeld Seidelin 11/11 1773 – 1777a  
352. Paulus Danchel Bast 11/12 1773 – 11/6 1775   608.37 Kbh. Frue K.
353. Nicolaus Bierfreund 11/12 1773 – 26/11 1774   1376.19 Værslev-J.
354. Franciscus Augustinus Hatto Petrejus 1774b – 1779b  
355 Carolus Adolphus Busch 1774b – 1779b  
356. Tobias Christian Wirth 1774b – 1779b * XCII 863.14 Odense Frue K.
357. Andreas Christianus Hviid 1775a – 1/10 1775  
358. Philippus Henricus Friedlieb 11/7 1775 – 1778a   545.20 Idestrup
359. Marcus Wøldike Kall 11/7 1775 – 11/7 1780  
360. Canutus Tang 11/7 1775 – 1778b  
361. Johannes Hierrild 11/7 1775 – 11/7 1780 * XCIII 1330.15 Vilslev-H.
362. Henricus Jespersonius Clementin 1775b – 16/4 1777   961.17 Rødby-R.
363. Junus Dorn 1775b – 1778a  
364. Johannes Philippus Gøtzsche 1775b – 1/12 1776   566.12 Jyderup-H.
365 Olaus Kraft 11/12 1775 – 1779a  
366. Grimur Jonæ Thorkelin 11/12 1775 – 1780b  
367. Petrus Ludovicus Bernth 1776a – 25/11 1776   1466.10 Varnæs
368. Johannes Fridericus Møller 1777a – 1779a   175.11 Børglum-V.-F.
369. Olaus Flensburg 1777a – 11/6 1778   385.9 Harlev-F.
370. Ansgarius Anchersen 1777a – 1782a * XCV
371. Nicolaus Schou 1777a – 1778b  
372. Magnus Christianus Horn 16/4 1777 – 1781b   490.10 Horsens (r. kap.)
373. Mathias Hansen 1778a – 1779a  
374. Einarus Bjarnesen Thorlacius 1778a – 1780b  
375 Fridericus Steensen 1778a – 1781a  
376. Georgius Søeborg 1778b – 1783b   35.11a Åstrup-S.
377. Andreas Dreyer 1778b – 1781b * XCIV 250.19 Fakse
378. Jon Gislesen 1778b – 1783b  
379. Georgius Kierulf 1779a – 1784a * XCVI
380. Petrus Estrup 1779a – 1782b   902.14 Randers
381. Andreas Winding Brorson 1779b – 1784b * XCVII
382. Nicolaus Christianus Bang Cruse 1779b – 1782b  
383. Johannes Christianus Melbye 1779b – 1784b   1117.16 Svaneke-I.
384. Svein Gudlogsen Sander 11/12 1779 – 1781a  
385 Adolph Ulrich Meyner 11/6 1780 – 11/6 1785  
386. Fridericus Hansen 11/6 1780 – 11/6 1785   1387.11 Ølsted
387. Janus Palæmon Aagaard 1780b – 1783a   570.14 Skt. Jørgensbjerg-I.
388. Jacobus Justus Gudenrath 1780b – 1785b * XCVIII
389. Henricus Christianus Zahrtmann 1781a – 1786a   1315c.9 Viborg Sortebødre K.
390. Henricus Tetens 1781a – 1786a  
391. Friderieus Sneedorff 1781b – 1783a  
392. Erasmus Nyerup 1781b – 1785b * XCIX
393. Mathias Goldt 1782a – 11/12 1786  
394. Petrus Dalhoff 1782b – 1784b   1391.17 Ønslev-E.
395 Henricus Beckmann 1782b – 1787b * C 123.13 Boeslunde
396. Mathias Nascou 1783a – 1787b   1361.20 Vordingborg-K. (r. kap.)
397. Jacobus Georgius Friis 1783a – 1787a  
398. Joachimus Junge 4/8 1783 – 4/8 1788 * CI 119.12 Blovstrød-L.
399. Andreas Georgius Søeborg 18/12 1783 – 1787a   170.12 Byrum-V.-H.
400. Hilarius Hammond 1/3 1784 – 1788b   935c.14 Roskilde Domk.
401. Torchillus Baden 16/7 1784 – 1787b  
402. Johannes Gøttsche 22/11 1784 – 22/11 1789 * CII
403. Laurentius Bynch 22/11 1784 – 1787b   1225.13 Tønning-T.
404. Claudius Petersen 24/7 1785 – 1789a  
405 Christianus Johannes Fog 24/7 1785 – 1789b   1334.10 Vinding-V.
406. Janus Laasbye Rottbøll 12/11 1785 – 12/11 1790 * CIII
407. Benedictus Bendtsen 12/1 1786 – 1787a  
408. Mathias Lyhne 11/6 1786 – 11/6 1791 * CIV 773.14 Malt-F.
409. Janus Bindesbøll 11/12 1786 – 1788b   720.12 Ledøje-S.
410. Carolus Georgius Heuermann 11/12 1786 – (død) 1791a  
411. Laurentius Petersen 4/3 1787 – 4/3 1790  
412. Petrus Olivarius Bugge 8/5 1787 – 1787b   276.8 Fredericia Trin. K.
413. Fridericus Nislew 14/5 1787 – 1788a   40.9 Agerskov
414. Erasmus Møller 16/6 1787 – 1791a   601.13 Købelev-V.
415 John David Bertram Keilhau 21/7 1787 – 1789a  
416. Christianus Ramus 23/10 1787 – 11/6 1789  
417. Fridericus Theodorus Hurtigkarl 3/11 1787 – 11/6 1791  
418. Magnus Sommer 3/11 1787 – 1790a   1078.30 Sorø
419. Johannes Koefoed 29/2 1788 – 28/2 1793 * CV 87.14 Aversi-T.
420. Johannes Fridericus Boeck 23/7 1788 – 1790a   778.16 Maribo-H.
421. Petrus Christian Cramer 8/10 1788 – 11/10 1793 * CVI 791.15 Mern
422. Boye Boyesen 13/10 1788 – 11/6 1793  
423. Einar Gudmundsen, th. 1/2 1789 – 1/2 1794 * CVII 803.– Nakskov-B.
424. Christianus Johannes Bredsdorff 1/4 1789 – 1793a   569.16 Skt. Jørgens-S.
425 Johannes Christian Linderup, fil. 1790a – 1794b * CVIII
426. Fridericus Christian Grønlund 1790a – 11/9 1792   458.14 Hjortlund-K.
427. Carolus Ferdinandus Degen, math. 1790b – 11/12 1794  
428. Petrus Augustus Wedel 1790b – 11/3 1792   1007.11 Skårup-T.
429. Fridericus Ludvig Westergaard 1790b – 1791b  
430. Georgius Borrichius 1790b – 1793a   331.10 Gloslunde-G.
431. Johannes Lund, fil. 1791a – 1796a * CIX 725.14 Lemvig-N.
432. Claudius Reenberg Thoring 11/3 1792 – 11/3 1797 * CX
433. Nicolaus Lang Nissen 11/3 1792 – 1793b  
434. Johannes Colsmann, med. 11/3 1792 – 1794b  
435 Stephanus Tetens, fil. 11/3 1792 – 1794a   861.24 Odense Skt. Knuds K., biskop i Ribe, siden over Als-Ærø
436. Christianus Petrus Thorlacius, th. 11/3 1792 – 1794b  
437. Janus Holst, Rip. th. 1793a – 1797a   847a.23 Nysted-H. (r. kap.)
438. Olaus Langballe, th. 1793a – 1798a   234.16 Fåborg-D.
439. Bernhardus Fernet, Rip. th. 1793b – 1798b * CXII
440. Christianus Friis Rottbøll, th. 1793b – (død) 1796b.  
441. Carolus Fridericus Krabbe, med. 1793b – 1794a  
442. Fridericus Carolus Bendtsen, th. 1793b – 1798b * CXI 953.14 Ry
443. …… Winther 1794a – 11/6 1794  
444. Georgius Sverdrup 1794a – 11/6 1798  
445 Casparus Fridericus Lassen 1794a – 1799a * CXIII
446. Gunnerus Langberg 1795a – 1795b  
447. Thomas Christophorus Mangor 1795a – 1798b  
448. Christianus Ludovicus Strøm 1795a – 1800a * CXIV 696.19 Kregme-V.
449. Christianus Georgius Hansen 1795a – 1796a  
450. Severinus Rasmussen 1795b – 1796a  
451. Christianus Schiørring 11/6 1796 – 1799b  
452. J. C. Flemmer 1796b – 1798a  
453. Janus Stochholm 1796b – 1798b   9.21 Ålborg Bud. K.
454. Christianus Andresen 1796b – 1797b   751.10 N. Lyndelse-H.
455 Adrianus Benjaminus Bentzen 1797a – 1799a  
[449.] Christianus Georgius Hansen 1797b – 11/12 1800  
456. Mathias Wind Schandorph 1797b – 11/6 1802 * CXV
457. Johannes D. Halling 1798a – 1803a * CXVI
458. Olaus Borch Schouboe 1798a – 1800a  
459. Johannes Christ. M. Krarup 1798a – 1800a   1287.22 Vejle-H.
460. Severinus Bay 1798b – 1801b   244.12 Farstrup-A.
461. Halvor Søeborg 1798b – 11/12 1802  
462. Johannes Buch 1798b – 1800a  
463. Andreas Christian Gierlew 1799a – 1801b  
464. Nicolaus Wulfsberg 1799a – 1801b  
465 Fridericus Christianus Boserup 1799a – 1800a  
466. Sveno B. Brun 1799a – 11/12 1803 * CXVII
467. Georgius Schade 1799b – 11/6 1804 * CXVIII 859.16 Oddense-O.
468. Jacobus Bang 1800a – 1801a   484.10 Horne
469. Valdemar Henrik Rothe 1800a – 11/6 1802   612.14 Kbh. Trinitatis K.
470. Fridericus Willemoes 1800a – 11/6 1802  
471. Johannes Henricus Mohr 1800b – 1805a * CXIX 393.2 Hasle-F.
472. Petrus Krog Meyer 1800b – 1802b  
473. Wolrath Augustin Obdrup 1801a – 1806a  
474. Petrus Hansen 1801b – 11/6 1806 * CXX 1061.19 Slangerup-U.
475 L. Stoud Platou 1801b – 1803a  
476. T. C. Müller 1801b – 1806a  
477. Martin Vesterboe 1802a – 11/12 1806 * CXXI 362.14 Gyrstinge-F.
478. Johannes Schreiber 1802a – 1807a * CXXII
479. Martinus Henricus Petersen 1802b – 11/6 1807 * CXXIII 434.23 Herlufsholm
480. C. Raben 1803a – 1804b  
481. P. O. Brøndsted 1803a – 1806b  
482. Nicolaus Boysen 1803a – 1806a  
483. Pet. Nic. Thorup, Rip. 1803b – 20/8 1804  
484. Otto Bull 1803b – 18/6 1808 * CXXIV
485 Ambrosius Bugge 1803b – 11/12 1804  
486. Ericus Gjørup Tauber 1804b – 1806a  
487. Carolus Adolphus Dahl 1804b – 1809b   260.10 Fjaltring-T.
488. Nicolaus Henricus Gude 1804b – 11/12 1808   273.8 Fredericia Mich. K.
489. C. Døderlein 1805a – 11/6 1806  
490. S. L. Svendsen 1805b – 1809a   830.11 Notmark
491. J. O. Sommer 1805b – 11/6 1807  
492. Joh. Kofod 1806a – 11/6 1806  
493. N. S. Schultz 1806b – 11/6 1809  
494. Chr. Horrebow Homann 1806b – 11/6 1810  
495 Chr. Huulegaard 1806b – 11/6 1811  
496. N. B. Krarup, dr. phil. (fil.) 11/11 1824 – 22/12 1828 * CXXV
497. J. Brøchner, cand. theol. 11/11 1824 – 11/11 1829 * CXXVI
498. T. C. Mürer, cand. med. 11/11 1824 – Dec. 1825  
499. J. H. Lautrup, cand. theol. 11/11 1824 – 11/11 1829   1154.18 Tårnby
500. S. C. W. Bindesbøl, cand. theol. 11/11 1824 – 11/11 1829   803.25 Nakskov-B., biskop i Ålborg, siden Lolland-Falster
501. L. J. N. Hoiberg, cand. theol. 11/11 1824 – Okt. 1826  
502. C. E. Scharling, cand. theol., mag. art. 11/11 1824 – Sept. 1829  
503. J. D. Hage, cand. theol. 11/11 1824 – 21/4 1827  
504. M. C. V. Michelsen, cand. theol. 11/11 1824 – 11/11 1829   1168.20 Thisted-T.
505 F. C. Olsen, stud. philol. (cand.) 11/11 1824 – Juni 1827  
506. J. M. Velsehow, cand. theol. 11/11 1824 – 11/11 1829  
507. R. J. F. Henrichsen, cand. philol. 11/11 1824 – Dec. 1826  
508. C. Svenningsen, cand. phil. (math.) 11/11 1824 – 11/11 1829  
509. C. E. Døllner, Rip. stud. med. (cand.) 11/11 1824 – Sept. 1828  
510. H. G. Matzen, Rip. stud. theol. 11/11 1824 – Maj 1825  
511. G. P. Brammer, cand. theol. 11/11 1824 – Sept. 1826   1298.18 Vemmelev-H., biskop Lolland-Falster, siden Århus
512. C. J. F. Hammeleff, Rip. stud. theol. 29/6 1825 – (død) 8/3 1827  
513. C. F. Groening, cand. med. 22/2 1826 – (død) 2/6 1828  
514. P. T. Hald, lic. theol. 8/11 1826 – 1/11 1831 * CXXVII 589.17 Keldby
515 F. O. Lange, cand. theol. 8/11 1826 – 8/11 1831  
516. C. G. Elberling, cand. philol., mag. art. 10/1 1827 – Dec. 1830  
517. A. C. Brøndsted, Rip. stud. theol. (cand.) 8/5 1827 – Juni 1830   1048.9 Skovlænge-G.
518. C. F. Ingerslev, cand. theol. (cand. philol.) 27/6 1827 – Juni 1829  
519. C. H. Bendtsen, stud. philol. (cand.) 26/7 1827 – Nov. 1830  
520. F. C. Haugsted, cand. med. 24/9 1828 – Jan. 1829  
521. J. B. F. Bjerregaard, stud. philol. 7/1 1829 – Dec. 1830  
522. J. P. Kjeldahl, Rip. stud. med. (cand.) 7/1 1829 – 7/1 1834 * CXXVIII
523. C. E. Arendrup, cand. med. 22/4 1829 – Apr. 1834  
524. F. L. B. Zeuthen, cand. theol., mag. art. Dec. 1829 – Marts 1832, atter Jan. – Maj 1835   273.11 Fredericia Mich. K.
525 J. C. Johansen, cand. theol. Dec. 1829 – Juni 1833   1154.19 Tårnby
526. H. O. C. Laub, cand.theol. 20/2 1830 – Dec. 1833   139.13 Brahetrolleborg-K., siden biskop i Viborg
527. A. F. Silfverberg, cand. theol. (lic. th.) 20/2 1830 – Jan. 1835   1121.23 Svendborg Nic. K.
528. C. F. Kragerop, cand. theol. 20/2 1830 – Feb. 1832   24c.2 Århus Frue K.
529. P. W. Becker, stud. theol. (cand., mag. art.) 20/2 1830 – 20/2 1835   1075.17 Soderup-E.
530. J. A. Dyssel, cand. phil. (math.) 20/2 1830 – Marts 1832  
531. E. A. Nørgaard, cand. polyt. 20/10 1830 – Juni 1833  
532. L. C. Müller, cand. theol. 20/10 1830 – Dec. 1834 * CXXIX W. 116.10 Bjørnsholm-M.
533. H. J. Møller, Rip. stud. theol. 5/1 1831 – (død) 8/10 1832  
534. F. S. C. Rasmussen, stud. philol. [Ifølge kongelig resolution] 9/3 1831 – (død) 11/5 1836 * CXXX
535 H. K. Whitte, stud. philol. (cand., mag. art.) 9/3 1831 – 9/3 1836  
536. C. W. Langberg, stud. philol. 24/8 1831 – Dec. 1832  
537. C. Kabell, cand. theol. 11/1 1832 – (død) 1835  
538. C. Hermansen, cand. theol. 11/1 1832 – Apr. 1834  
539. C. G. C. Funch, cand. theol. 30/5 1832 – Juni 1833   – (broder til 1060.12 Slagslunde-G.)
540. F. C. v. Haven, stud. theol. (math., cand.) 26/8 1832 – Dec. 1833   1351.18 Vive-O.-V.
541. H. K. Feddersen, Rip. stud. theol. (cand.) 9/1 1833 – ?  
542. P. G. Thorsen, Rip. cand. theol. 20/6 1833 – 26/6 1838 * CXXXI
543. J. P. K. Sick, stud. philol. (cand.) 26/6 1833 – 26/6 1838 * CXXXII
544. J. R. Damkjær, cand. theol. 16/10 1833 – 22/7 1835   594.16 Kettrup-G.
545 E. D. Ehlers, stud. polyt. (cand., kem.) 16/10 1833 – 1836  
546. H. K. Rask, cand. theol. 9/4 1834 – 9/4 1838   1343.17 Viskinde-A.
547. P. Rørdam, cand. theol. 9/4 1834 – Apr. 1836   754.16 Kongens Lyngby
548. H. A. Laurent, cand. theol. 9/4 1834 – 17/6 1837   137.13 Borup
549. J. M. Hjorth, Rip. stud. theol. (cand.) 9/4 1834 – 1836 (?)  
550. C. F. Wessel-Brown, cand. polyt. (math.). 9/4 1834 – Maj 1835  
551. B. Kamphøvener, stud. med. (bot.) 9/4 1834 – 1838 (?) * CXXXIII
552. A. K. Damgaard, cand. theol. 8/4 1835 – 19/2 1839   861.29 Odense Skt. Knuds K.
553. D. G. Monrad, stud. theol. (cand., mag. art.) 8/4 1835 – Juni 1838   1244.19 V. Ulslev, siden biskop Lolland-Falster
554. E. G. Begtrup, cand. theol. 10/6 1835 – Juni 1837   995.17 Sennels
555 F. C. Kabell, cand. mechan. (math.) 1/7 1835 – 1836a  
556. H. P. N. Købke, cand. theol. 11/11 1835 – (død) 6/12 1839 * CXXXIV
557. S. Neukirch, cand. med. (kem.) 3/2 1836 – Feb. 1841  
558. S. Holmstedt, stud. polyt. (cand., math.) 11/5 1836 – 1837b  
559. F. C. C. Birch, stud. philol. (cand.) 11/5 1836 – 21/10 1837  
560. J. H. Bang, stud. philol. 12/7 1836 – Maj 1838  
561. J. C. Schurmann, cand. theol. 12/7 1836 – Juli 1838   1007.13 Skårup
562. O. Fabricius, Rip. stud. theol. (cand.) 12/7 1836 – (død) 16/3 1841 * CXXXV
563. C. F. Allen, cand. theol. 9/11 1836 – Nov. 1838  
564. V. Rothe, cand. polyt. (kem.) 17/5 1837 – Maj 1841  
565 L. A. C. Knudsen, cand. theol. 12/7 1837 – 1838   221.12 Eltang-V.
566. O. C. L. Gad, cand. theol. (lic. theol.) 27/9 1837 – 18/5 1841 * CXXXVI 1139.20 Søllerød
567. F. C. L. Trøjel, stud. philol. (cand.) 20/12 1837 – Feb. 1839  
568. R. J. Simesen, cand. polyt. (math.) 20/12 1837 – 1839  
569. L. T. Hansen, Rip. stud. theol. (cand.) 20/12 1837 – Okt. 1839  
570. P. E. Lind, cand. theol. (lic. theol.) 16/5 1838 – Juni 1843 * CXXXVII 1132.16 Sæby-H., siden biskop i Ålborg
571. J. C. S. Espersen, stud. philol. (cand.) 4/7 1838 – Okt. 1840  
572. C. C. V. Silfverberg, stud. philol., fra 1840 theol. (cand.) 12/9 1838 – 12/9 1843 * CXXXVIII
573. Troels F. P. Smith, cand. theol. 12/9 1838 – 1839, atter 5/4 1843   1119.15 Svendborg Frue K.
574. L. F. Ravn, cand. theol. 17/11 1838 – Nov. 1840   990.22 Sejerø
575 C. H. Monrad, cand. theol. 17/11 1838 – (død) 1841  
576. J. C. Jacobsen, cand. theol. 22/12 1838 – Okt. 1839  
577. E. H. Hagerup, stud. theol. (cand.) 22/12 1838 – Dec. 1838  
578. N. Levinsen, stud. philol. (cand.) 3/4 1839 – Maj 1841  
579. E. Petit, stud. med. (cand., bot.) 21/8 1839 – Juni 1843  
580. A. Steen, cand. polyt. (math.) 2/10 1839 – Sept. 1843  
581. A. C. L. Listov, cand. theol. 23/10 1839 – 23/10 1844 * CXXXIX 814.22 Næstved
582. G. Hansen, cand. theol. 23/10 1839 – (død) Dec. 1840  
583. P. H. Kragh, Rip. stud. theol. (cand.) 23/10 1839 – 14/10 1843  
584. C. D. Møller, cand. theol. 29/1 1840 – 31/10 1841, siden 7/1 1846 – 23/2 1848   363.11 Hårby
585 F. W. Wiehe, stud. philol. (cand.) 11/11 1840 – Aug. 1843  
586. B. Sivertsen, stud. philol. 2/12 1840 – Jan. 1842  
587. M. Wad, cand. theol. 13/1 1841 – Apr. 1843   689.24 Korsør-T.
588. J. F. Hagen, cand. theol. (lic. theol.) 7/4 1841 – 2/7 1846 * CXL
589. C. E. Münster, cand. theol. 19/5 1841 – (død) 25/11 1841  
590. P. C. F. Faber, cand. polyt. (kem.) 19/5 1841 – Nov. 1844  
591. C. F. Müller, Rip. stud. theol. (cand.) 30/1 1841 – Okt. 1844  
592. J. L. Ussing, st. philol. (cand., mag. art.) 14/7 1841 – Okt. 1844, siden 28/10 1846 – 22/12 1847  
593. A. F. Beck, dr. phil., lic. theol. 15/12 1841 – 15/12 1846 * CXLI (fra 8/4 1846)
594. A. S. Hansen, cand. theol. 5/1 1842 – Juni 1845   259.19 Ferslev-V.
595 A. Diurhuus, cand. theol. 26/1 1842 – Maj 1843   766d.4 St. Magleby (Amager)
596. L. H. F. Oppermann. stud. phil. (cand.) 9/3 1842 – Nov 1843  
597. J. Lange, stud. theol. (botan.) 26/10 1842 – Okt. 1846  
598. Fr. J. Heise, cand. theol. 7/6 1843 – Nov. 1846 * CXLII (vikarierede for CLI) 940.19 Roholte
599. C. R. Møller, stud. philol. (cand.) 12/7 1843 – Sept. 1846  
600. C. T. Christensen, cand. theol. 25/10 1843 – 25/10 1845  
601. A. F. Schiødte, cand. theol. 25/10 1843 – 25/10 1845 * CXLIII 23.21 Aarh. Domk. (r. kap.)
602. J. P. Buch, stud. math. 25/10 1843 – Juli 1844  
603. Fabritius-Møller, stud. philol. 7/2 1844 – 7/2 1849  
604. S. M. Høgsbro, Rip. st. theol. (cand.) 7/2 1844 – 7/2 1849 * CXLIV (midlertidig)
605 H. A. Pedersen, stud. math. (cand.) 2/10 1844 – 25/5 1849  
606. L. J. M. Gude, cand. theol. 23/12 1844 – 1/6 1846   935.17 Roskilde Domk.
607. C. T. Barfoed, cand. polyt. (kem.) 23/12 1844 – Nov. 1846  
608. J. R. Burd, stud. philol. 23/12 1844 – 23/12 1849  
609. H. A. Krøyer, Rip. stud. theol. (cand.) 23/12 1844 – 11/6 1849 * CXLV 1236.15 Ugilt-T.
610. Th. Schou, cand. theol. 2/7 1845 – (død) Nov. 1846  
611. R. E. Scharling, cand. theol. 2/7 1845 – 2/7 1850   1259.10 Vallø
612. J. Wroblewsky, st. med. (bot., cand.) 7/1 1846 – 7/1 1851  
613. M. R. G. Brandt, cand. theol. 7/10 1846 – Sept. 1847   232.17 Fur
614. C. Brix, cand. theol. 7/10 1846 – 31/10 1851  
615 J. F. Johnstrup, cand. polyt. (kem.) 24/2 1847 – Nov. 1848  
616. H. W. Münster, cand. theol. 24/2 1847 – (død) 17/1 1848  
617. F. A. Milo, cand. theol. 24/2 1847 – 24/2 1852  
618. J. G. F. Steenberg, cand. theol. (lic. th.) 24/2 1847 – Juli 1849, atter fra 29/9 1851  
619. Math. G. G. Steenstrup, cand. theol. 10/11 1847 – 11/12 1848 (frivillig 1848, løjtn.).  
620. Otto Fibiger, stud. philol. (cand.) 22/12 1847 – April 1852 (frivillig 1848)
621. Chr. Vaupell, cand. theol. 23/2 1848 – 23/2 1853 (frivillig 1848)
622. Aug. Ussing, cand. theol. 17/5 1848 – 11/2 1851 (frivillig 1848) * CXLVI 775.19 Mariager
623. A. E. Meinert, cand. theol. 31/1 1849 – 31/1 1854 * CXLVII 260.14 Fjaltring-T.
624. M. F. Hansen, cand. theol. 31/1 1849 – 20/6 1851  
625 C. G. Lorenzen, stud. med. (kem.) 31/1 1849 – Juni 1852  
626. A. C. Greibe, Rip. st. philol. (cand.) 11/4 1849 – 1854a (?)  
627. Carl J. H. Fog, cand. theol. 1/6 1849 – 24/1 1851   204.21 Ebeltoft-D.
628. Chr. F. Koch, Rip. stud. theol. (cand.) 27/6 1849 – 1852   1329.17 Vildbjerg-T.-N.
629. Chr. A. Henningsen, cand. theol. 26/9 1849 – 23/8 1852   1043.18 Skævinge-G.
630. Wald. T. Bloch, stud. philol. (cand.) 13/3 1850 – 1851  
631. W. Winde, stud. polyt. (math.) 29/5 1850 – Sept. 1855  
632. L. Th. Gierløff, cand. theol. 4/12 1850 – Juni 1852   1249.20 Ulfborg-R.
633. Victor Heise, cand. theol. 2/4 1851 – Apr. 1856   887.22 Pedersborg-K.
634. J. Hansen, cand. theol. 2/4 1851 – 1852  
635. J. S. Deichmann Branth, stud. theol. (cand.) & botan. (bot.) 21/5 1851 – Juli 1856   1029.6 Skælskør (o. kat.)
636. L. O. Kjær, stud. philol. 15/10 1851 – Dec. 1856 * CXLVIII
637. P. C. Olesen, stud. theol. (cand.) 12/11 1851 – Juni 1853   141.16 Brande
638. S. L. Sørensen, cand. theol. 24/12 1851 – Okt. 1853  
639. J. L. Jensen, cand. theol. 14/4 1852 – 1/5 1857 * CXLIX (midlertidig)
640. P. P. Freuchen, cand. polyt. (kem.) 30/6 1852 – Dec. 1852  
641. P. J. Petersen, cand. philol. 30/6 1852 – 1853  
642. C. C. J. Stockholm, st. theol. (cand.) 30/6 1852 – Aug. 1856   1247.20 Ulstrup-G.
643. H. G. C. Gad, cand. theol. 27/10 1852 – Juli 1855   764.18 Løsning-K.
644. H. H. A. Meier, Rip. stud. theol. 27/10 1852 – Juni 1855, atter 10/12 1856 – 11/4 1858   299.6 Gadbjerg-L.
645 C. T. Lütken, cand. polyt. (kem.) 2/2 1853 – 23/12 1853  
646. H. F. Rørdam, cand. theol. 6/4 1853 – Apr. 1856   W. 149.19 Brændekilde-B.
647. A. Ingerslev, cand. theol. 15/6 1853 – Juni 1856  
648. Heinr. H. Hinrichsen, st. theol. (cand.) 9/11 1853 – Maj 1854  
649. C. J. Lyngby, cand. philol. 9/11 1853 – Nov. 1854  
650. L. A. Lorenz, st. polyt. (kem., cand.) 8/2 1854 – 17/9 1858  
651. D. M. Langkjær, stud. theol. 8/3 1854 – Sept. 1855  
652. P. C. Nielsen, stud. philol. (cand.) 5/7 1854 – 1/10 1859  
653. H. F. Fejlberg, Rip. st. theol. (cand.) 5/7 1854 – Juni 1856   867.8 Odense (o. kat.)
654. C. C. A. Lange, cand. theol. 17/1 1855 – Maj 1856   292.27 Fæmø
655 C. G. Kofoed, stud. philol. (cand.) 7/3 1855 – Aug. 1856  
656. T. Skat Rørdam, cand. theol. 4/7 1855 – 19/5 1858 * CL 20/2 1857 – 15/5 1858 972.18 Rønnebæk-O.
657. J. Aagaard, Rip. stud. theol. (cand.) 24/10 1855 – 1/9 1858   278.12 Fredericia Trin. K. (o. kat.)
658. C. Hassing, stud. polyt. (cand.) 24/10 1855 – 31/12 1860  
659. P. A. Ingerslev, stud. theol. (cand.) 24/10 1855 – 28/10 1856   1037.3 Skive (o. kat.)
660. E. F. Nielsen, cand. theol. & mag. 29/12 1855 – Dec. 1856  
661. O. S. Assens, cand. theol. 21/5 1856 – 6/8 1857, atter 29/8 1858 – 3/1 1859   961.22 Rødby-R.
662. Knud E. Valløe, stud. med. (botan.) 11/6 1856 – 20/10 1857  
663. N. P. Sørensen, cand. theol., stud. jur. (cand.) 2/7 1856 – 5/10 1858 * CLI (midlertid Jun. 1858)
664. R. F. D. Kragerop, cand. theol. 2/7 1856 – 2/3 1860   815.3 Nestved (o. kat.)
665 Chr. W. Bruun, stud. philol. (cand.) 10/12 1856 – 10/10 1859 * CLII 15/5 1858
666. R. A. E. Ankjær, stud. philol. (cand.) 10/12 1856 – 1/3 1862 * CLIV
667. J. R. Stockholm, cand. theol. 10/12 1856 – 2/3 1862   345.13 Grinderslev-G.-T.
668. C. M. Kopp, cand. theol. 14/1 1857 – Aug. 1858   981.19 Sandby-V.
669. C. H. Bruhn, stud. theol. (cand.) 14/1 1857 – 14/7 1857  
670. C. E. H. Tuxen, cand. theol. 10/6 1857 – Maj 1858   1339.15 Vinkel-R.
671. C. E. Brunnemann, cand. theol. 4/11 1857 – Nov. 1859   225.20 Endeslev-V.
672. J. C. J. Hansen, cand. theol. 4/11 1857 – 17/3 1862  
673. P. A. C. Heiberg, st. mag. (botan., cand.) 4/11 1857 – 11/6 1860  
674. S. M. Hestbæk, Rip. stud. theol. (cand.) 19/5 1858 – 28/4 1863  
675 Gabr. Heiberg, cand. theol. 16/6 1858 – Aug. 1861 * CLIII 1298.20 Vemmelev-H.
676. N. T. Krarup, cand. theol. 16/6 1858 – 18/8 1858   1331.18 Vilsted-V.
677. O. Hohlenberg, cand. theol. 29/9 1858 – Okt. 1859   658.10 Kbh. Garnisons K. (o. kat.)
678. J. Th. Kragh, cand. theol. 29/9 1858 – 4/9 1859   526b.7 Hyllested-V.-H. (r. kap.)
679. G. C. P. Lindelof, Rip. stud. theol. 29/9 1858 – 15/8 1862  
680. H. G. Tilemann, stud. polyt. (cand.) 20/10 1858 – 1/4 1860  
681. O. T. Kalkar, cand. theol. 9/2 1859 – Aug. 1860  
682. J. P. Bang, cand. philol. 21/9 1859 – 21/9 1860  
683. Johannes Møller, cand. theol. 12/10 1859 – 9/11 1860   867.9 Odense (o. kat.)
684. J. H. G. Vald. Schmidt, cand. theol. 2/11 1859 – 11/6 1860  
685 Jean Pio, cand. philol. 2/11 1859 – 18/10 1861  
686. Vilh. A. Bay, cand. theol. 30/11 1859 – 20/8 1860  
687. J. V. V. Topsø, cand. theol. 28/3 1860 – 29/10 1863  
688. L. P. Schrøder, cand. theol. 24/10 1860 – 24/9 1862  
689. D. C. Prior, cand. theol. 24/10 1860 – 2/1 1864 * CLVII (vikar for CLVI) W. 654.22 Kbh. Holmens K. (o. kat.)
690. B. C. Heinr. A. Nutzhorn, cand. theol. 24/10 1860 – 3/9 1862 * CLV
691. Th. G. Thomsen, stud. polyt. (kem.) 24/10 1860 – 24/10 1865, blev til Febr. 1866 (cand.)  
692. H. F. C. Kiærschou, stud. mag. (bot., cand.) 24/10 1860 – 24/10 1865  
693. L. F. A. Wimmer, Rip. stud. philol. (cand.) 14/11 1860 – 14/11 1865  
694. H. Ø. Lind, stud. math. (cand.) 12/12 1860 – 9/1 1864 * CLVI
695 L. C. M. Wagner, cand. theol. 13/2 1861 – 28/9 1864   W. 998.15 Seest
696. H. A. Damborg, cand. theol. 30/10 1861 – 1/2 1862   377.17 Hammelev-E.
697. H. M. Gemzøe, stud. philol. 18/12 1861 – 18/12 1866  
698. F. P. J. Dahl, cand. theol. 18/12 1862 – 18/2 1867 * CLIX (vikar for CLVIII) 472.7 Holbæk (o. kat.)
699. H. C. Leunbach, cand. theol. 5/3 1862 – 2/10 1863   1156.1 Tårnby (r. kap.), siden biskop Lolland-Falster
700. H. A. Krarup, stud. philol. (cand.) 5/3 1862 – 19/8 1865  
701. H. V. Sthyr, cand. theol. (lic. theol.) 16/4 1862 – 30/9 1863, atter 20/2 1867 – 4/12 1870 * CLX (midlertidig) W. 57.20 Alslev-H.
702. Johannes Kaper, cand. theol. 26/11 1862 – 26/8 1863  
703. J. Paludan-Müller, cand. theol. 26/11 1862 – (død) 6/2 1864 (ved Sankelmark).  
704. V. C. Schousboe, Rip. st. theol. (cand.) 26/11 1862 – 26/11 1867 * CLVIII 1320.4 Viborg Gråbr. K. (o. kat.)
705 H. W. Teisen, Rip. stud. theol. (cand.) 3/6 1863 – 2/5 1864   7.20 Åker
706. E. F. Koch, cand. theol. (dr. phil.) 18/11 1863 – 18/11 1868    
707. P. R. Volf, cand. theol. 18/11 1863 – 18/12 1865   630b.1 Kbh. Skt. Stephans K.
708. Peder Madsen, stud. theol. (cand.) 18/11 1863 – 18/11 1868  
709. F. Zeuthen, cand. theol. 18/11 1863, flyttede ikke ind, med i krigen, al. 19/10 1864 – 19/10 1865   233.20 Everdrup
710. A. Winding, cand. theol. 6/1 1864 – 6/1 1869   1371.17 Vridsted-F.
711. Chr. Krarup, cand. mag. (math., cand. med.) 24/2 1864 – Aug. 1866  
712. H. P. Holst, cand. theol. 24/2 1864 – 24/8 1865   1380.8 Ærøskøbing (o. kat.)
713. A. H. Johannsen, cand. theol. 11/5 1864 – 13/12 1864  
714. C. H. E. Jacobi, Rip. st. theol. (cand.) 15/6 1864 – 15/6 1869   338.22 Grenå
715 Ernst Schebel, cand. theol. 18/1 1865 – 18/1 1866   1197.18 Torning-L.
716. P. J. Pedersen, cand. theol. 25/10 1865 – 25/4 1866  
717. Vilh. L. P. Thomsen, stud. philol. (cand., dr. phil.) 25/10 1865 – Febr. 1869, atter 31/8 1870 – 2/5 1872  
718. C. O. Holbech, cand. theol. 29/11 1865 – 29/1 1867   997.15 Serup-L.
719. H. Topsøe, stud. mag. (kem.) 29/11 1865 – 15/5 1867  
720. J. J. E. Hoffmeyer, st. mag. (bot. cand.) 29/11 1865 – Aug. 1869 * CLXI
721. C. C. L. Schiødte, cand. theol. 28/2 1866 – 13/7 1870   784.21 Marie Magdalene-K.
722. L. O. G. Blædel, cand. theol. 28/2 1866 – 28/12 1866   498.11 Humble (r. kap.)
723. J. E. Wørmer, cand. philol. 28/2 1866 – 28/2 1867  
724. N. J. J. Lund, cand. theol. 4/7 1866 – Jan. 1868   618.2 Kbh. Trinitatis K. Søndresogn (o. kat.)
725 Chr. Christiansen, cand. mag. (math.) 10/7 1866 – Maj 1869  
726. A. V. J. L. Møller, stud. philol. 20/2 1867 – 23/4 1872  
727. H. Fønss, cand. theol. 3/4 1867 – 26/10 1869   vist 789.20 Melby
728. C. Th. Christiansen, cand. theol. 3/4 1867 – 10/9 1869   7.21 Åker
729. P. S. Christensen, stud. philol. (cand.) 3/4 1867 – 4/10 1871, atter 15/5 1872 – 8/1 1874  
730. Hjalmar Fich, cand. med. & pharm. (kem.) 19/6 1867 – Maj 1868  
731. P. N. Petersen, Rip. stud. theol. 12/2 1868 – 30/9 1873   57.21 Alslev-H.
732. H. Brauneiser, cand. theol. 20/5 1868 – Sept. 1868  
733. A. C. Larsen, cand. theol. 11/11 1868 – 1/2 1874 * CLXII 12/11 1869
734. Johannes Møller, stud. mag. (kem.) 6/1 1869 – 19/8 1871  
735 A. F. Boye, cand. theol. 6/1 1869 – 13/3 1870   19.20 Aarby
736. C. F. Conradsen, cand. theol. 6/1 1869 – (død) 12/4 1871  
737. B. L. Paludan-Müller, cand. theol. 17/2 1869 – 17/2 1871   1255.18 Vadum
738. G. L. Selchau, cand. philol. 26/5 1869 – 31/7 1870  
739. And. Andersen, cand. theol. 6/11 1869 – 26/7 1873   1239.15 Uldum-L.
740. Jørg. Petersen Gram, Rip. stud. mag. (math., cand.) 6/11 1869 – 1/5 1875 * CLXIII
741. Fr. C. C. Engell, cand. theol. 8/6 1870 – 28/11 1870  
742. Tage Algreen Hansen, stud. med. (cand., bot.) 31/8 1870 – 11/12 1874  
743. Fredrik K. Nielsen, cand. theol. 31/8 1870 – 1/4 1871, atter 20/10 1871 – 26/4 1873   W. 626.8 Kbh. Frelsers K. (o. kat.)
744. F. S. O. A. P. Nygaard, cand. theol. 31/8 1870 – 30/9 1870   288.31 Frøslev-M.
745 A. P. W. Mickelsen, cand. theol. 31/8 1870 – 11/4 1871  
746. J. B. G. Thygesen, cand. theol. 7/12 1870 – 1/2 1872   160.17 Ø. Brønderslev-H.
747. A. Th. Moe, cand. theol. 7/12 1870 – (død) 23/6 1871  
748. H. F. P. Tornøe, cand. theol. 12/1 1871 – 29/10 1871   1276.21 Vegerslev-V.
749. J. S. Hedegaard, cand. theol. 8/3 1871 – 8/3 1873  
750. J. C. V. Valeur, cand. theol. 19/4 1871 – Juni 1872   W. 856.14 Nørup-R.

 


Tilrettelagt for internettet af R. Rostrup